Nefrodata opgenomen in Register voor Kwaliteitsregistraties
Nefrodata is sinds vorige week 28 oktober opgenomen in het Register voor Kwaliteitsregistraties. Dit betekent dat Nefrodata voldoet aan de wettelijke eisen zoals genoemd in de Wet Kwaliteitsregistraties zorg. Een mijlpaal, na jaren van voorbereiding met verschillende toetsingsprocessen en het inbouwen van de centrale pseudonimiseringsdienst van ZorgTTP.
Register voor Kwaliteitsregistraties
Zorgaanbieders zijn nu wettelijk verplicht om gegevens aan Nefrodata aan te leveren. In Nederland leveren alle dialysecentra al jarenlang gegevens aan Nefrodata, dus voor registratie van dialysegegevens verandert er niets voor ziekenhuizen. Wat wel verandert, is dat ziekenhuizen nu geen toestemming aan patiënten meer hoeven te vragen voor registratie. Patiënten mogen wel bezwaar maken tegen aanleveren, een ziekenhuis moet patiënten daarover informeren. Deze zogenoemde opt-out regeling moeten ziekenhuizen op 1 januari 2027 geïmplementeerd hebben.
Daarnaast is de registratie afgelopen jaren uitgebreid met registratie van gegevens van patiënten met chronische nierschade. Deze registratie is nog niet verplicht, maar zal door opname in het Register ook verplicht gaan worden. Hiervoor geldt wel een overgangsjaar, ziekenhuizen en EPD-leveranciers krijgen de tijd om zich hierop voor te bereiden.
Pseudonimisatie door ZorgTTP
Nefrovisie heeft een overeenkomst afgesloten met ZorgTTP, die de centrale pseudonimiseringsdienst voor kwaliteitsregistraties levert. Vorige week zijn alle patiënten in Nefrodata gepseudonimiseerd via deze centrale pseudonimiseringsdienst. Ook is een nieuwe versie van de centrumportal van Nefrodata uitgebracht waarin pseudonimisering door ZorgTTP is opgenomen. Dit betekent dat pseudonimisering van patiëntengegevens nu bij het ziekenhuis via ZorgTTP plaatsvindt en niet meer bij de verwerker.
De afbeelding is gegenereerd met behulp van AI.